SALONE DEL MOBILE 2021

12.10.2021 | design

Milánský veletrh Salone del Mobile oslavil šedesát let. Během této doby se etabloval jako největší evropská výstava nábytku a bytového designu. Například v dosud rekordním roce 2018 na něj během necelého týdne zavítal téměř půlmilion návštěvníků!

Na letošní jubilejní ročník se kvůli pandemii čekalo o rok déle a všichni byli zvědavi, co nabídne. Pořadatelé jej navíc označili termínem „Supersalone“, takže jsme počátkem září odjížděli do Itálie plni očekávání…

 

Bohužel musíme říci, že jsme byli zklamáni. Snahou organizátorů pochopitelně bylo realizovat opakovaně odkládanou výstavu co nejdříve, což však mělo zásadní vliv na charakter a vyznění salonu. Šlo především o rozsah akce. V posledních letech jsme byli zvyklí na téměř 2.500 vystavovatelů z celého světa. Zatím nejsou k dispozici oficiální údaje, ale odhadem bychom řekli, že letos byla účast sotva třetinová. To se pochopitelně odrazilo na pestrosti výstavy. Mimořádný přínos salonu vždy také spočíval v tom, že se vystavovatelé rekrutovali z téměř padesáti zemí. Letošní veletrh byl téměř výhradně italský. Chyběla řada tradičních německých či skandinávských značek, o asijských či zámořských účastnících nemluvě. Z obvyklých patnácti pavilonů se výstava „scvrkla“ na čtyři, originální výstavní stánky jednotlivých značek nahradily unifikované otevřené lineární expozice o rozloze okolo dvaceti metrů čtverečních.

 

SALONE DEL MOBILE 2021

 

Ale abychom nezněli negativně: přes uvedené můžeme říci, že návštěva Salone del Mobile byla přínosná, i když úplně jinak, než dříve. Spíše než o prezentaci nových trendů, materiálů a technologií, šlo o jakési připomenutí a shrnutí toho, kam se náš obor dostal před covidem.

 

Obecně lze konstatovat, že po pandemii touží lidé po zázemí domova, po klidu. Nábytek se zakulacuje, ostré hrany nahradily organické linie. Výrobci oprašují ikonické kousky, sázejí na redesign v nových materiálech a barvách. A velkým tématem je ekologičnost výrobků. Recyklaci doplňuje módní upcyklace, tedy používání recyklovaných materiálů.

 

Ačkoli trendy tedy nebyly překvapivé, neuškodí si je připomenout obrazem. Pojďte se s námi projít po milánské fieře a podívat se, co (staro)nového tu bylo letos k vidění…

 

Atraktivní materiály i kombinace. Atraktivní materiály i kombinace.Nábytek nebo umění? Nábytek nebo umění?

 

Kuchyně, to je naše! Kuchyně, to je naše!

 

Matné povrchy stále vedou… Matné povrchy stále vedou…… a skvěle se doplňují se dřevem. … a skvěle se doplňují se dřevem.

 

Inspirativní tvar frézování. Inspirativní tvar frézování.

 

Také kovy jsou na vzestupu, ať už ve formě užitné… Také kovy jsou na vzestupu, ať už ve formě užitné…… nebo jako dokonale zvládnutý designový soliter. … nebo jako dokonale zvládnutý designový soliter.

 

Mramor neztrácí na popularitě. Mramor neztrácí na popularitě.Kámen a kov … dobré spojení. Kámen a kov … dobré spojení.

 

O organických tvarech už byla řeč. O organických tvarech už byla řeč.

 

Přírodní materiály, měkké linie… Přírodní materiály, měkké linie…

 

Dřevo v různých kombinacích, často s upcyklovanými materiály. Dřevo v různých kombinacích, často s upcyklovanými materiály.Přírodní dřevo v kombinaci s šedou barvou nikdy nezklame. Přírodní dřevo v kombinaci s šedou barvou nikdy nezklame.

 

Staré dobré kousky v nových barvách a materiálech. Staré dobré kousky v nových barvách a materiálech.Měkké organické linie jako výraz postcovidového světa. Měkké organické linie jako výraz postcovidového světa.

 

SALONE DEL MOBILE 2021

 

Perlička na závěr: jeden z největších italských výrobců nábytku boduje ve vintage stylu slavné oděvní značky

Související

KUCHYNĚ JAKO SPLNĚNÝ SEN

5.9.2022 | lakovaná dvířka

KUCHYNĚ JAKO SPLNĚNÝ SEN

Realizace Roberta Kývaly

Zobrazit článek

KUCHYNĚ JAKO ZE ŽURNÁLU

2.3.2022 | lakovaná dvířka

KUCHYNĚ JAKO ZE ŽURNÁLU

Když renovuje profesionál…

Zobrazit článek

BYDLENÍ: INDUSTRIÁLNÍ STYL

7.1.2022 | kuchyně

BYDLENÍ: INDUSTRIÁLNÍ STYL

Industriál je kreativní

Zobrazit článek