PLÁNUJETE NOVOU KUCHYŇ? ZAMYSLETE SE 4x

31.8.2020 | kuchyně

Kuchyň patří v nově zařizovaném bytě či domě sice k těm nejnákladnějším, ale i nedůležitějším místům. Trávit v ní budeme spoustu času, většinou se na ni dlouho těšíme, a určitě nechceme po chvíli zjistit, že jsme něco mohli udělat lépe. Dali jsme pro vás dohromady čtyři hlavní aspekty, nad kterými byste se měli zamyslet před tím, než se půjdete o své nové kuchyni pobavit s odborníky.

 

PLÁNUJETE NOVOU KUCHYŇ? ZAMYSLETE SE 4×

1. Prostředí

Žádná kuchyně nevzniká sama o sobě a vždy bude muset zapadnout do celkového stylu vaší domácnosti. Ať už plánujete rekonstrukci ve starším domě či bytě, nebo vybavujete novostavbu. Nejde tedy jen o to, jaký styl nebo materiál se nám líbí, ale i o to, jak bude kuchyň ladit s ostatními místnostmi i s celým okolním prostředím.

Pokud preferujete rustikální styl, sáhnete po masivu nebo moderních skládaných dvířkách, u kterých dokáže lamino realisticky napodobit dekor dřeva. U moderních minimalistických interiérů naopak oceníte hladká akrylátová nebo lakovaná dvířka, kombinující odolnost s vysokým leskem nebo dokonalým matem.

Při výběru barvy je zase důležité zvážit dosavadní vybavení interiéru nebo třeba materiál a odstín podlahy. Klíčovou roli hraje světlo a to, kolik ho dokážete do své nové kuchyně dostat přirozenou cestou.

 

 

2. Ergonomie

Vzhledem k tomu, že se na kuchyň nejspíš nebudete jen dívat, ale budete ji i využívat, je velmi důležité zamyslet se nad její ergonomií. Není to přitom primárně o velikosti. Kuchyň, ve které se vám bude pohodlně pracovat, dokážete sestavit i na malém prostoru.

Ať už máte v hlavě kuchyň, kde bude vše v jedné linii, nebo kuchyň do L, do U, s ostrůvkem či s barem, mějte na paměti, že byste do ní měli logicky poskládat tři hlavní zóny. Představte si to jako odpolední příchod z nákupu: Jako první se dostanete do zóny, kde ukládáte potraviny, jako druhou pak využijete zónu, kde připravujete a vaříte jídlo, a jako poslední pak zónu, kde myjete nádobí.

Tyto zóny by na sebe měly navazovat (ideální je poskládat je do trojúhelníku), jinak po své kuchyni nachodíte spoustu zbytečných kilometrů. Svou roli hraje i zvyk. Každý z nás má při vaření svou rutinu, pro některé věci sahá doleva, pro jiné doprava, něco má dole, něco zase nahoře. Nová kuchyň neznamená, že to dobré z té staré musíme měnit.

Nechte si ohledně ergonomie kuchyně poradit v síti našich autorizovaných studií. Seznámíte se nejen s materiály, ale i s vhodným rozvržením na míru vašemu prostoru.

Seznam autorizovaných studií

 

PLÁNUJETE NOVOU KUCHYŇ? ZAMYSLETE SE 4×

 

3. Odolnost

Kdo má děti, tomu vysvětlovat nic nemusíme. Tomu, kdo plánuje kuchyň s vidinou brzkého založení rodiny, ale tato rada přijde vhod. Kromě designu se zkuste zamyslet i nad odolností a údržbou dostupných materiálů.

Vaše děti možná budou ty nejhodnější a nejvychovanější ve vesmíru, ale pokud si myslíte, že se kuchyňské lince budou vyhýbat obloukem, že s každým autíčkem projedou opatrně alespoň půl metru od soklu a že je nikdy nenapadne vyzkoušet, jak bude na hladkých dvířkách pod dřezem vypadat obrázek fixou, pak se alespoň v jednom z těchto bodů téměř jistě mýlíte. A když vynecháme děti, ať zvedne ruku ten, kdo doma nikdy žádnou skříňku nepoškrábal.

Vyplatí se proto myslet i na snadné čištění a opravu povrchů, které mohou přijít k úhoně. Například materiál Softixx je možné očistit pomocí nanohoubičky, která je dnes běžně k dostání, a to třeba i od uměleckých děl vyvedených lihovou fixou. Je navíc extrémně odolný vůči škrábancům, a pokud už se někomu podaří dvířka poškrábat, je možné rýhu za pár vteřin opravit pomocí vlhkého ubrousku a žehličky.

 

PLÁNUJETE NOVOU KUCHYŇ? ZAMYSLETE SE 4×

Seznamte se s vlastnostmi materiálů Softixx a Vetrixx v našich řadách Extra and Deluxe.

 

PLÁNUJETE NOVOU KUCHYŇ? ZAMYSLETE SE 4×

Na naše foliovaná dvířka T.classic poskytujeme prodlouženou sedmiletou záruku.

 

4. Vy sami

Poslední, ale nejdůležitější oblast. Univerzálních rad a tipů můžou být stovky, ve výsledku ale záleží hlavně na tom, co od své nové kuchyně očekáváte vy.

Naplánujte si kuchyň tak, abyste pohodlně dosáhli na věci, které využíváte nejčastěji (skleničky, talíře, hrnce, základní potraviny). Tomu, jak často konkrétní věci používáte, přizpůsobte i typ skříněk – klasické zpravidla umísťujeme nad linku tam, kam pohodlně dosáhneme, výsuvné do spodní části linky, výklopné (třeba i s elektrickým ovládáním) pak zcela nahoru. Průměrnému vzrůstu ve vaší rodině jde přizpůsobit i výšku pracovní desky.

Styl vaší práce v kuchyni záleží i na tom, jestli jste levák nebo pravák a jestli tak při vaření postupujete zleva doprava či naopak.

Než zadáte kuchyň do výroby, vyzkoušejte si určitě různé úchyty a vyberte ten, se kterým se vám budou skříňky a šuplíky nejlépe otvírat. Nejde přitom jen o pohodlí. I zdánlivě taková maličkost, jako jsou právě úchyty, může výrazně ovlivnit celkový výraz vaší kuchyně. Možností u moderních kuchyní je i otevírání zcela bez úchytek.

 

PLÁNUJETE NOVOU KUCHYŇ? ZAMYSLETE SE 4×

 

To hlavní: Vidět a sáhnout si

Hlavním pravidlem při výběru nové kuchyně ale zůstává to, že byste vybrané věci měli nejdříve vidět a doslova si je osahat. Materiálů i typů je na trhu nepřeberné množství a teprve když je uvidíte naživo, dokážete se spolehlivě rozhodnout.

Přijďte se podívat a poradit se s našimi experty do jednoho z našich autorizovaných studií. V Česku a na Slovensku máme více než stovku prodejních míst.

 

Seznam autorizovaných studií

 

Pro každého něco

Plníme vysoké nároky na design, funkčnost i odolnost. Nabízíme brilantní lesk i hluboký mat. Syrové dřevo, dokonalou imitaci i dekorativní potisk.

Špičkové zpracování

Pracujeme pouze s komponenty od prověřených dodavatelů. Ve spojení s naší výrobní technologií pak vzniká jedinečná hodnota dvířek Trachea.

Spolupráce s designéry

Pořád zkoušíme nové věci. Ve spolupráci s truhláři, architekty i vysokými školami naše dvířka neustále vylepšujeme.

Perfektní servis

Vztahy bereme vážně. Vyjdeme vám vstříc při jakémkoli požadavku na design či funkčnost dvířek.

Související

3 x AKRYLÁT!

27.11.2023 | kuchyně

3 x AKRYLÁT!

Inspirativní kuchyně T.acrylic…

Zobrazit článek

SVĚTOVÉ TRENDY U NÁS DOMA

27.9.2023 | kuchyně

SVĚTOVÉ TRENDY U NÁS DOMA

Další povedená kuchyně…

Zobrazit článek

12 TIPŮ PRO UDRŽITELNOU KUCHYNI

19.6.2023 | kuchyně

12 TIPŮ PRO UDRŽITELNOU KUCHYNI

Zajímavé rady z Schöner Wohnen...

Zobrazit článek