BARVY V INTERIÉRU

27.7.2021 | kuchyně | dětský pokoj

Barvy výrazně ovlivňují naše pocity. Mají specifické účinky na psychiku, které je vhodné znát při rozhodování o tom, v jakých tónech zařídit konkrétní prostory. Ačkoli dominantní roli hraje v interiéru barva stěn, i nábytek má svou úlohu, a to zejména při dotváření celkového barevného ladění prostorů.
Jako výrobci nábytkových dvířek se v tomto ohledu zaměříme právě na nábytek, zejména na kuchyně.

 

Musíme předeslat, že vliv barev je značně individuální. Každý člověk je vnímá trochu jinak.
Existují ale zásady, které platí obecně. Začněme známým rozdělením barev na teplé a studené a přidejme na úvod důležitou radu:
„Účinek barev roste s jejich sytostí. Pokud vybíráme na základě malého vzorku, například ze vzorníku, musíme počítat s tím, že v ploše bude působit sytějším a tmavším dojmem!“

Teplé barvy

Teplé barvy jsou červená, oranžová, žlutočervená, žlutá, zelenožlutá, zelená a hnědá. Jejich společným znakem je, že obsahují žlutou. Tradičně se spojují s ohněm a Sluncem, protože vyvolávají dojem tepla. Většina lidí preferuje v bytě teplé barvy. Působí dynamicky, podněcují a povzbuzují aktivitu. Při masivním užití nebo volbě velmi sytých tónů mohou ale být až dráždivé, a proto s nimi musíme nakládat opatrně. Teplé barvy také působí jako přibližující a vystupující.

Červená

Povzbuzující až dráždivá barva, silná a sálající. Představuje krev, oheň, žár, a také nebezpečí. Ve světlejších, tlumených či pastelových tónech se hodí do obývacích pokojů, kuchyní, dětských pokojů a také do veřejných prostor (obchody, kavárny a podobně).

 

BARVY V INTERIÉRU

 

Dynamická kuchyně je k nepřehlédnutí, nepřehlédněte ovšem ani několik zajímavých detailů.
Hluboce matná dvířka T.lacq lakovaná opravitelným nanolakem jsou ve výrazné spodní části vtipně členěna úchytkami v odstínu pracovní desky, zatímco barevně odlehčené horní skříňky mají úchytky bílé. Kovové úchytky EUK 11 můžeme lakovat do 11 různých odstínů.

 

Oranžová

Oranžová představuje teplo a slunce. Hřeje, vyvolává radost a optimismus. Jde o oblíbenou barvu, která je ideální pro prostory orientované na sever. Hodí se do kuchyní, jídelen, obývacích a dětských pokojů, ale i prostor jako jsou školy, čekárny a ordinace.

 

BARVY V INTERIÉRU

 

Opět lakovaná kuchyně, opět zajímavá barevná kombinace, tentokrát v lesku.
Dvířka tvaru Q15 lakovaná do oranžova jsou doplněna šedou, která by měla být spíše chladnou barvou, přesto kombinace působí hřejivě. Dvířka T.lacq vyrábíme ve dvou stech standardních odstínech.

 

Žlutá

Jasná, veselá a prosvětlující barva. Prosluní a prosvětlí místnosti, jako jsou kuchyně, dětské pokoje a herny či opět veřejné prostory – pošty, nemocnice a podobně. Při nadbytku může působit až provokativně a i ji upřednostníme v místnostech orientovaných na sever.

 

BARVY V INTERIÉRU

 

Tvar frézování 23 s charakteristickým zdobným sloupkem na boku propůjčuje jinak moderní kuchyni mile starosvětský ráz.
Dekor fóliovaných dvířek T.classic 1–8 vanilka mat podtrhuje dojem čistoty, nikoli však sterility kuchyně.

 

Žlutozelená

Představuje jaro, probuzení, novou energii. Je svěží, klidná a příznivě působí na oční sítnici. Žlutozelená je vhodná pro dětské pokoje, předsíně a koupelny, v teplejších odstínech i pro obývací pokoje. Často ji můžeme potkat také v kancelářích, obchodech a ordinacích.

 

BARVY V INTERIÉRU

 

Akrylátová dvířka T.acrylic jsou praktická, odolná a především krásná…
Žlutozelený dekor A20 Zelená oliva dodává kuchyni porci svěžesti jako limetová šťáva ledovému daiquiri.

 

Zelená

Zelená je barva uklidňující, odpočinková, přímo relaxační. Představuje přírodu a také přirozenost. Ve světlých odstínech je vhodná pro ložnice, dětské pokoje, koupelny, hodí se i do veřejných prostor.

 

BARVY V INTERIÉRU

 

Bez zelených dvířek by byla domácí pracovna klidná, čistá a útulná. Takhle je navíc inspirativní!
Lakovaná dvířka v nejjednodušším myslitelném tvaru QI2 posilují dojem čistoty a střízlivosti pracovního koutu s dokonalým výhledem.

 

Hnědá

Hnědá je nenápadná, decentní a zemitá barva. Symbolizuje domov. V tmavých odstínech může působit zbytečně těžce. Ve světlých je základem desítek odstínů béžové a hodí se do kuchyní, obýváků, pracoven, hal, chodeb a veřejných prostorů jako jsou úřady či muzea.

 

BARVY V INTERIÉRU

 

Dvířka T.classic v lesklých fóliích se skvěle uplatní kdekoli v interiéru. Proč ne v koupelně?
Neokoukaný dekor 165 cappuccino lesk ve spojení s úchytkovým tvarem dvířek E20 je přesně tím, co dává lehce extravagantní koupelně vnitřní řád, pocit čistoty a klidu.

 
 

Studené barvy

Ke studeným barvám patří modrozelená čili tyrkysová, modrá, fialová a také fialověmodrá a červenofialová. Všechny studené obsahují modrou. Jejich charakter určuje voda.
Chladné barvy zklidňují, pomáhají se soustředěním a obecně podporují zejména duševní aktivitu. Proto se skvěle hodí pro domácí pracovny. Studené barvy také pocitově pomáhají snížit teplotu v místnostech.

 

Tyrkysová

Je barvou vody a dálek. Osvěžuje a odlehčuje. Logicky je ideální pro místnosti spojené s vodou, jako jsou koupelny, bazény, ale i toalety. Je dobrou variantou i pro ložnice a obývací pokoje orientované na jih.

 

BARVY V INTERIÉRU

 

Tyrkysová kuchyně s lakovanými dvířky tvaru Q15 vyvolává dojem Středomoří, ačkoli za okny prosvítají spíše střední Čechy.
I tohle umí barvy! Vhodně zvolený odstín navíc rozšířil prostor a vdechl mu novou dimenzi.

 

Modrá

Modř je klidná a chladná, představuje hlubinu, dálku a nekonečnou oblohu. Hodí se zejména pro koupelny, ložnice a dětské pokoje, ve světlých odstínech do kanceláří a obchodních prostorů, zejména orientovaných na jih. Modrá opticky zvětšuje místnosti.

 

BARVY V INTERIÉRU

 

Světlemodrý dekor 4–5 Denim dvířek T.classic vtiskuje pokojíku uklidňující atmosféru.
Fóliovaná dvířka se velmi snadno udržují, a proto jsou pro dětské pokoje ideální volbou.

 

Fialová

Barva tajemství, extravagance a neklidu. V interiérech se hodí spíše doplňkově, nejlépe ve světlých pastelových tónech. Pak se může stát například součástí ložnic a dětských pokojů.

 

BARVY V INTERIÉRU

 

S fialovou barvou jako se šafránem: opatrně a s rozmyslem
Bezúchytková fialová dvířka T.lacq (tvar Q96) vycházejí ze stejného principu jako fóliovaná dvířka (tvar 96H) v dekoru tmavého betonu: praktická úchopová hrana je vyfrézována přímo do těla dvířek.

 

Pro dnešek se loučíme slibem, že teorii barev v interiéru jsme se nevěnovali naposled. Jde o téma velmi široké, důležité a zejména praktické, a proto se k němu brzy vrátíme…

Související

3 x AKRYLÁT!

27.11.2023 | kuchyně

3 x AKRYLÁT!

Inspirativní kuchyně T.acrylic…

Zobrazit článek

SVĚTOVÉ TRENDY U NÁS DOMA

27.9.2023 | kuchyně

SVĚTOVÉ TRENDY U NÁS DOMA

Další povedená kuchyně…

Zobrazit článek

12 TIPŮ PRO UDRŽITELNOU KUCHYNI

19.6.2023 | kuchyně

12 TIPŮ PRO UDRŽITELNOU KUCHYNI

Zajímavé rady z Schöner Wohnen...

Zobrazit článek